Promene u Šengenskim pravilima
Izvor: Tanjug
Luksemburg — Ministri unutrašnjih poslova EU bi na današnjem sastanku u Luksemburgu mogli predložiti drastične izmene u bezviznoj evropskoj Šengenskoj oblasti.
Do promena bi moglo doći zbog velikog povećanja priliva ilegalnih imigranata preko porozne granice između Grčke i Turske.
Prema njihovim predlozima, 26 članica Šengenske oblasti će možda dobiti dozvolu da u “izuzetnim okolnostima”, ponovo uspostave graničnu kontrolu u periodu od najviše godinu dana.
Francuska i Nemačka su početkom godine tražile da u te “okolnosti” budu uvršteni problemi koji se odnose na ilegalnu imigraciju koja je postala jedno od politički najosetljivijih pitanja u vreme ekonomske krize.
Broj ilegalnih imigranata na spoljnjim granicama 26 članica Šengena 2011. je povećan za 35 odsto, sa 104.000 – 2010. na 141.000, uglavnom zbog dolaska stanovnika arapskih zemalja preko Mediterana posle masovnih pobuna u okviru tzv. “arapskog proleća”, pokazuju podaci Fronteksa, agencije EU koja je zadužena za čuvanje granica.
Druga najslabija tačka je granica između Grčke i Turske, koju je prošle godine prešlo 55.000 ilegalnih imigranata, navodi AFP.
Prema važećem Šengenskom sporazumu, predviđeno je obnavljanje kontrole na granicama u slučaju pretnje od terorizma ili druge bezbednosne pretnje kakvu mogu predstavljati sportski ili drugi događaji
Ali ako se ministri dogovore, postojaće mogućnost da država unutar Šengenske oblasti ponovo uvede kontrolu na granicama na šest meseci i da je produži za jos šest u slučaju “izuzetnih okolnosti”.
Francuska je prošle godine svojevoljno privremeno zatvorila granicu prema Italiji kada su za vreme “arapskog proleća” hijlade imigranata preko Mediterana stigle u Italiju i Grčku.
Eropska komisija je predložila da se državama omogući da zatvore granice na pet dana u slučaju migratornog pritiska, ali za duže periode moraju tražiti dozvolu od Brisela.
Recommended Posts
UNHCR zabrinut zbog nasilja na grčkoj granici. Apeluje na povećanje stepena bezbednosti
December 09, 2015
UNHCR daje predloge za upravljanje izbegličkom i migrantskom krizom u Evropi pred samit Evropske unije
September 24, 2015
UNHCR: Ne treba vraćati izbeglice u Srbiju
September 17, 2015